Ostatnie strzały w Lipsku

W kwietniu 1945 roku Robert Capa – najsłynniejszy fotoreporter wojenny ubiegłego wieku – towarzyszył oddziałom amerykańskim zdobywającym Lipsk. To nie było niemieckie „festung” i ostanie dzielnice sprawnie oczyszczano z ostatnich punktów oporu. Fotograf udokumentował sporo mniejszych akcji i teraz szukał miejsca z szerszą perspektywą. Wchodząc na wyższe piętro kamienicy zauważył, w jednym z mieszkań, młodego i pełnego energii amerykańskiego czołgistę ustawiającego na balkonie karabin maszynowy. On też poszukiwał lepszego widoku – oczywiście lepszego pola ostrzału niż z pojazdu na ulicy. Reporter wspomina, te chwilę: Rosjanie są już w Berlinie, my zajęliśmy Lipsk, z najwyższych pięter widać pogodne niebo – „Niech będzie, zrobię ostatnie zdjęcie tej wojny”.
Padł strzał.

Żołnierz ustawiający karabin maszynowy na balkonie kamienicy nie zdążył oddać ani jednego strzału – zginął od kuli snajpera.

Capa udokumentował to wydarzenie. Zdjęcie przedstawia prawie pusty pokój zwykłego, wysokiego mieszkania. Nie ma śladów wojny, ani zniszczeń. Tylko na parkiecie, utrzymanym z niemiecką pedantycznością, widać czarną plamę krwi. Na progu balkonu leży skulone ciało żołnierza.

Fot. Robert Capa (za This is War - Robert Capa at work)

Amerykański żołnierz zabity przez niemieckiego snajpera, Lipsk. Fot. Robert Capa (za This is War - Robert Capa at work)

Scena nie jest dramatyczna w konwencji narracji filmowej. Krwi jest tyle ile ma jej człowiek, a ciało nie jest ekspresyjnie wygięte. Cichy, realny dramat pojedynczego żołnierza. Był to jeden z ostatnich poległych w tej części frontu. Dramatyczny był moment śmierci, ofiara w przededniu pokoju. Reporter zapamiętał ją jako czystą i cichą śmierć – od lat widział wiele śmierci, był celem wśród żołnierzy na plażach Anzio i na „Omaha”.

***

Historia ostatnich strzałów w Lipsku i tego zdjęcia znalazła się w tekście opublikowanym na blogu „Technopolis” o użyciu fotografii dokumentalnej w sferze kultury popularnej, w grze opartej na realiach 2 wojny światowej, „Hearts of Iron 3” . Więcej fotgrafii opisanych na „Technopolis”.

Tags:

No Responses to “Ostatnie strzały w Lipsku”

Leave a Reply