Czarne i białe w kolorze

Od 28 lipca 1914 roku rządy europejskie radośnie zaczęły przystępować do wielkiej wojny. Zwykli uczestnicy wydarzeń szybko przekonali się o koszmarze wojny technicznej, pozycyjnej oraz o głodzie i epidemiach na tyłach. Lecz monarchie nadal trwały w dumie ze swej potęgi i niezwyciężoności. Właściwie do końca.

My nazywamy ją pierwszą wojną światową i wiemy, że pokój szybko przerodził się w konflikty lokalne , a wkrótce w kolejną wielką wojnę.

Fot. World War I Color Photos

Senegalczycy w armii francuskiej (za World War I Color Photos)

W 1903 powstała pierwsza kolorowa fotografia braci Lumiere. Ich fotografie autochromowe powstawały dzięki specjalnej emulsji i wyłącznie na płycie szklanej. Dzięki zbiorom cyfrowym biblioteki „Gallica” oraz stronie „World War I Color Photos” możemy obejrzeć zdjęcia z lat 1916-1918 wykonane tą techniką po francuskiej stronie frontu.

Sceny z życia mieszkańców w zagrożonym mieście, dokumentacja zniszczeń wojennych takich miast jak Reims, a także żołnierze różnych stopni i narodowości zmobilizowanych przez aliantów. Pojawia się też fascynacja machinami wojennymi: urządzeniami w obozie, w okopie, samochodami, samolotami i ogromnymi, kolejowymi działami.

Fotografowano w chwilach spokoju. Aparaty były zbyt wielkie i nieporęczne. Czas naświetlania parosekundowy. To wszystko w czasie walki nie dawało wielkich szans ocalenia fotografowi ani zdjęciom na kruchym materiale. Nie było jeszcze zapotrzebowania na zdjęcia „niepozowane”.

_________
więcej fotografii na stronach:

worldwaronecolorphotos.com

oraz gallica.bnf.fr

Tags: ,

No Responses to “Czarne i białe w kolorze”

Leave a Reply