Między kadrami Lefévrea

Na kadrach rysunkowych wygląda jak doświadczony, dojrzały człowiek. Jego twarz i wszystko wokół kreślone posępną, dostosowaną do wojennej opowieści kreską. Na kadrach fotograficznych spod zarostu i zmęczenia przebija też młodzieńczość dwudziestodziewięcioletniego Lefévre’a. Bo w tej narracji wszystko dopełnia się: wspomnienia, dawne fotografie i nowe rysunki.

Klasyczne rozwiązanie narracyjne gdy dla pełniejszego przekazu opowieść o młodzieńczej podróży snuje ktoś dojrzały (znane np. z „Imienia róży”). Historia poznawania innej kultury i samopoznania. Nowatorskie jest w tej książce inne dopełnienie: fotoreportażu i komiksu.

Kilka wojen temu w Afganistanie

Okładka albumu „Fotoreporter”

Okładka albumu „Fotoreporter”


Tom jest rekonstrukcja wyprawy Lefévre’a do Afganistanu z „Lekarzami bez Granic” w 1986 r. Scenariusz powstał kilkanaście lat później dzięki rozmowom z przyjaciółmi przy oglądaniu zdjęć i stykówek.

Interesujący jest ten odsłonięty warsztat fotoedycyjny. Widzimy reprodukowane stykówki z klisz. Są tam wybrane najlepsze kadry, te kategorycznie skreślone oraz większość zwyczajnych tylko trochę dopełniającymi historię.

Scenarzysta i rysownik tej graficznej opowieści poszli właśnie tym tropem – kluczowe zdjęcie i dopowiedzenie tego, co z drugiej strony kadru albo tego, co chwilę po zrobieniu fotografii. Co jest między kadrami.

„Reportaż to mnóstwo czekania¨

I kolejna, znakomita cecha narracji – opanowanie czasu – zgodne z subiektywnym odczuciem bohatera. Nie ma prostych komiksowych formuł: „wtem” lub „po dwu tygodniach”. Znużenie i irytacja postaci udziela się nam. Niewielu rysowników to potrafi.

Opowiadanie o życiu Didiera wśród lekarzy i ich pacjentów w skrajnych warunkach pogodowych i blisko frontu. Wyprawa, relacje z przewodnikami, juczenie konia, nocleg na kilku tysiącach metrów. W doświadczonym zespole dbali o to inni, on skupiał się na fotografowaniu. Teraz skusił się na samodzielny powrót do Pakistanu. Mieszczuch z plecakiem klisz w górach.

________
Emmanuel Guilbert (scenariusz i rysunki) – Didier Lefévre (scenariusz i fotografie) – Lamercier (kolorystyka), „Fotograf”, Wydawnictwo Komiksowe 2013

________
Didier Lefévre

(1957-2007)
Wyjazd do Afganistanu w 1986 r. ukształtował jego drogę zawodową i życiową. Po podreperowaniu zdrowia wracał tam wielokrotnie. Publikował między innymi w „L’Express”, „Editions Oust France”.

Tags: , ,

No Responses to “Między kadrami Lefévrea”

Leave a Reply