Dzień Uchodźcy – dwa fotoreportaże

Kroki
Wreszcie dotarli, ten etap mają za sobą. Zmęczeni ale twarze szczęśliwe. Jak opowiedzieć o ich drodze? Shannon Jensen czuje, że kolejne zdjęciem anonimowych twarzy, jak migawka w telewizji tylko oddala od nas problem. Fotografka patrzy na ich stopy. Na buty. Indywidualne historie o wielu z tłumu uchodźców stara się zamknąć w prostym kadrze. W podpisie: imię i nazwisko, wiek, często skąd ile dni w drodze.

Na naszym parkiecie takie klapki wyglądają na zwykły śmieć. Na ziemi szarej, wyschnięte i spękanej są integralną częścią afrykańskiej opowieści. Indywidualnych opowieści.

Fot. Saron Jensen (za shannon-jensen.com)

Musa Shep podróżował z rodziną 20 dni z Gabanit. Ma 2 lata. Fot. Saron Jensen (za shannon-jensen.com)

Za ten reportaż zatytułowany „Długi marsz” otrzymała Amnesty Photojurnaism Awards 2013.

_____________
Cały reportaż na stronie internetowej Saron Jensen

Okiem dziecka
Kilkudziesięciotysięczny tłum uchodźców podlegający „pomocy uchodźcom”. W jaki sposób opowiedzieć o osobie spośród tłumu w obozie uchodźców? Jak dostrzec osobę? Jak o nią zadbać?
Drugi fotoreportaż jest mniej spektakularny ale jest dokumentacją akcji przeprowadzonej wśród syryjskich dzieci w obozach w Iraku przez „Projekt Czujczuj”.

Fot. Ali, 10 lat. Projekt Czujczuj (za Polityka.pl)

Ali, 10 lat, 2 miesiące w obozie. Lubi szkołę, dlatego, że można tam się nauczyć wiele rzeczy. Na razie nie ma tam dla niego miejsca. Fot. Ali, 10 lat. Projekt Czujczuj (za Polityka.pl)

Aparaty dostały same dzieci i poproszono je wyrażenie swojego zdania. Każde z dzieci wykonało dwa zdjęcia mówiące o tym, co się podoba, a co przeszkadza w ich świecie.

_____________
Więcej zdjęć w galerii na Polityka.pl

Strona porojektu Czujczuj

No Responses to “Dzień Uchodźcy – dwa fotoreportaże”

Leave a Reply