„Z granitowego miasta” – drukiem

„Śladami zapomnianych Bohaterów” to przekorna książka o starszych paniach i panach z sąsiedztwa, spokojnie podlewających ogródek, może czasem uczestniczących w spotkaniach z Polonią. Autor Mateusz „Biszop” Biskup postanowił odkryć ich historie. Każdy rozdział to zaskakująca, osobna opowieść. Na ogół skromne, dziś starsze osoby miały w swym życiu epizody i przygody bardziej fascynujące, niż te wymyślane przez filmowych scenarzystów.

Podobnego odkrycia, że otaczają go bezimienni bohaterowie, dokonał w latach 80. w sferze fotografii Ian Patrick (zeszłoroczny wpis o fotografowaniu Normandii).

Mateusz Biskup od lat prowadzi bloga „Z granitowego miasta”. Jego dar opowiadania i żyłka detektywa historii sprawiły, że blog ma ponad dziesięć milionów wyświetleń, był wielokrotnie nagradzany, a notki z niego ukazały się drukiem.

Wiele z opowieści Biszopa to hołd dla poległych bohaterów (Życiorys wyryty na drzwiach). Część wykracza poza ramy określone w tytule. W odleglejsze momenty historii (np. Aragonia, 1415 ), dalsze rejony świata (Montana 1876).  Kilka to spojrzenie na złożoność losów i mroczne strony życia. Mamy paru bohaterów negatywnych – wieje grozą (Montana 1876, Zbrodnia i kara 1944). Bywa, że dramat ociera się o groteskę, jak w opowieści Jak Florian z kumplami ambasadę okupowali.

Czyta się znakomicie zarówno on-line jak i w tomie książkowym. To lektura dla miłośników słuchania historii, oraz pasjonatów odkrywania historii (w drugim znaczeniu słowa). Dobry punkt odniesienia do własnych poszukiwań. Choć w tym przypadku sprawę ułatwiłyby lepsze indeksy rzeczowe i indeksy źródeł.

__________

Mateusz „Biszop” Biskup
bloger, miłośnik historii i lotnictwa, mieszka i pracuje w północnej Szkocji.
Jego blog „Z granitowego miasta” zyskał potrójny tytuł bloga roku 2010 organizowanego przez blog.pl.
„Śladami zapomnianych Bohaterów” wydana przez poznański Vesper

Tags: , ,

No Responses to “„Z granitowego miasta” – drukiem”

Leave a Reply