Fotoreportaż z iPhona

Damon Winter z „New York Timesa” postanowił używać iPhona. Nie otrzymujemy jednak kadrów charakterystycznych dla uczestnika zdarzeń, który miał pod ręką telefon czy kieszonkowego aparat. Winter pozostaje rasowym fotoreporterem.

Wystylizowany fotoreportaż z Afganistanu
W wystylizowanych kwadratach zachowane są krótkie chwile wytchnienia i spokoju podczas misji żołnierzy amerykańskich z 10. Dywizji Górskiej. Przerwa na kamieniach, na papierosa, na kanapkę, spojrzenie ponad karabinem maszynowym na ostatnie promienie słońca. To były także chwile odpoczynku dla fotografa.

fot. Damon Winter (za nytimes.com)

Fotograf też odpoczywa używając elektronicznego gadżetu, fotogrfuje. fot. Damon Winter (za nytimes.com)

Nawet łuski mają wolne
Tu nawet wystrzelone łuski i skarpety odpoczywają w malowniczych pozach. Ale to tylko drobne migawki i fragment z rocznego pobytu w Afganistanie. Zdjęcia na iPhonie powstawały gdy podstawowy aparat reportera pracował w trybie kamery, podczas realizacji filmu „Rok na wojnie” o żołnierzach 1. Batalionu, 87 Pułku, 10 Dywizji.

fot. Damon Winter (za nytimes.com)

Wylegujące się łuski. fot. Damon Winter (za nytimes.com)

Nie powinny nas zwieść – stanowią tylko niewielki fragment całości. Pełen portret bohaterów dostajemy w reportażu filmowym. To film oddaje nerwowość patrolu, huk wystrzałów, akcję. Operuje mrocznym światłem.

Cały fotoreportaż oraz fragmenty filmu.

Tags: , ,

No Responses to “Fotoreportaż z iPhona”

Leave a Reply